FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Basel
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 179cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 76 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 12013596 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 7-Nov-1984 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Basel |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £325K |
| Wage | £14K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Serey Die get Genie Scout. |
Serey Die profile in Football Manager 2019. Serey Die is a 33 years old professional footballer from Ivory Coast. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM19, he is contracted to Basel until 30-Jun-2019 earning £14K per week and has a market value of 325K.
Serey Die FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Serey Die from FM19.
🙏
If you ever had Serey Die on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Serey Die FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Zdravko Kuzmanovic DM |
![]() |
Valentin Stocker AMR AML AMC |
![]() |
Silvan Widmer DR WBR MR |
![]() |
Fabian Frei DM |
![]() |
Marek Suchy DC |
![]() |
Ricky van Wolfswinkel ST |
![]() |
Luca Zuffi DM AMC |
![]() |
Eder Alvarez Balanta DC |
![]() |
Albian Ajeti ST |
Basel FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Serey Die
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Serey Die
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












