FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Pyramids
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 170cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 36 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 13167220 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 19-Apr-1997 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Pyramids |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £388K |
| Wage | £8K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Okechukwu Azubuike get Genie Scout. |
Okechukwu Azubuike profile in Football Manager 2024. Okechukwu Azubuike is a 22 years old professional footballer from Nigeria. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM24, he is contracted to Pyramids until 30-Jun-2020 earning £8K per week and has a market value of 388K. You can help the player reach that full FM24 potential with proper training.
Okechukwu Azubuike FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Okechukwu Azubuike from FM20.
🙏
If you ever had Okechukwu Azubuike on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Okechukwu Azubuike FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Cristian Benavente AMR AML AMC |
![]() |
Keno AMR AML |
![]() |
Amor Layouni AMR AML |
![]() |
Ahmed Afifi AMR |
![]() |
Ali Gabr DC |
Pyramids FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Okechukwu Azubuike
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Okechukwu Azubuike
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








