FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 SCR Altach
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Roaming Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 54 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 13177223 |
| Age | 21 |
| D.O.B. | 14-Dec-1997 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | SCR Altach |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £615K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Samuel Gouet get Genie Scout. |
Samuel Gouet profile in Football Manager 2022. Samuel Gouet is a 21 years old professional footballer from Cameroon. His preferred foot is Right and the best role is Roaming Playmaker. In the first season of FM22, he is contracted to SCR Altach until 30-Jun-2022 earning £1K per week and has a market value of 615K. You can help the player reach that full FM22 potential with proper training.
Samuel Gouet FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Samuel Gouet from FM20.
🙏
If you ever had Samuel Gouet on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Samuel Gouet FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sidney Sam AMR AML |
![]() |
Manuel Thurnwald DR DC DM MR MC |
![]() |
Emir Karic DL DM |
![]() |
Anderson DR |
![]() |
Aljaz Casar MC |
SCR Altach FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Samuel Gouet
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Samuel Gouet
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








