FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Aris
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Left Only |
| Height | 167cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 36 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 14023010 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 25-Sep-1987 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Aris |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £175K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Nicolas Martinez get Genie Scout. |
Nicolas Martinez profile in Football Manager 2019. Nicolas Martinez is a 30 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Left Only and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM19, he is contracted to Aris until 30-Jun-2019 earning £3K per week and has a market value of 175K.
Nicolas Martinez FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Nicolas Martinez from FM19.
🙏
If you ever had Nicolas Martinez on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Nicolas Martinez FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Bruno Gama AMR AML |
![]() |
Hamza Younes ST |
![]() |
Migjen Basha DM |
![]() |
Manolis Siopis DM |
![]() |
Giannis Fetfatzidis AMR AML AMC |
![]() |
Fran Velez DC DM |
![]() |
Daniel Larsson AMR AML ST |
![]() |
Martin Tonso AMC |
![]() |
Javi Matilla DM |
Aris FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Nicolas Martinez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Nicolas Martinez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












