FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Quindio
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Advanced Forward |
| Foot | Right Only |
| Height | 174cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 48 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 14030283 |
| Age | 27 |
| D.O.B. | 24-Feb-1991 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Quindio |
| Expires | 31-Dec-2018 |
| Value | £19K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Transfer Listed |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Diego Sevillano get Genie Scout. |
Diego Sevillano profile in Football Manager 2019. Diego Sevillano is a 27 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Right Only and the best role is Advanced Forward. In the first season of FM19, he is contracted to Quindio until 31-Dec-2018 earning £1K per week and has a market value of 19K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Diego Sevillano FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Diego Sevillano from FM19.
🙏
If you ever had Diego Sevillano on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Diego Sevillano FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Deinner Quinones AMC |
![]() |
Anibal Hernandez AMR AMC ST |
![]() |
Yeiner Orozco DM |
![]() |
Roy Castillo AMR AML AMC ST |
![]() |
Wilmer Palacios DL WBL ML |
![]() |
Stiwar Mena DC DM |
Quindio FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Diego Sevillano
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Diego Sevillano
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









