FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Universidad Catolica
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 170cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 14042491 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 22-Nov-1986 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Universidad Catolica |
| Expires | 31-Dec-2021 |
| Value | £189K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Gaston Lezcano get Genie Scout. |
Gaston Lezcano profile in Football Manager 2021. Gaston Lezcano is a 33 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM21, he is contracted to Universidad Catolica until 31-Dec-2021 earning £5K per week and has a market value of 189K.
Gaston Lezcano FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Gaston Lezcano from FM21.
🙏
If you ever had Gaston Lezcano on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Gaston Lezcano FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Edson Puch AMR AML AMC ST |
![]() |
Fernando Zampedri ST |
![]() |
Cristopher Toselli GK |
![]() |
Luciano Aued DM |
![]() |
Diego Buonanotte AMR AML AMC |
![]() |
Matías Dituro GK |
![]() |
Alfonso Parot DL DC |
![]() |
Ignacio Saavedra DM |
![]() |
Raimundo Rebolledo DR DL |
Universidad Catolica FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Gaston Lezcano
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Gaston Lezcano
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












