FM 2018 Scouting Platform
Photo ©2018 Sarmiento (Junin)
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Central Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 179cm |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 47 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM18 ID | 14157576 |
| Age | 20 |
| D.O.B. | 2-Jul-1997 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Sarmiento (Junin) |
| Expires | 30-Jun-2018 |
| Value | £776K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Fermin Antonini get Genie Scout. |
Fermin Antonini profile in Football Manager 2020. Fermin Antonini is a 20 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Right and the best role is Central Midfielder. In the first season of FM20, he is contracted to Sarmiento (Junin) until 30-Jun-2018 earning £1K per week and has a market value of 776K. You can help the player reach that full FM20 potential with proper training.
Fermin Antonini FM20 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Fermin Antonini from FM18.
🙏
If you ever had Fermin Antonini on your FM 2018 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM18 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Fermin Antonini FM18 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Maximiliano Fornari AMR AMC ST |
![]() |
Guillermo Farre DM MR MC |
![]() |
Lucas Landa DC |
![]() |
Dario Giraudo DM |
![]() |
Braian Salvareschi DC |
![]() |
Pablo Fernandez GK |
![]() |
Luciano Pierce DC |
Sarmiento (Junin) FM18 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Fermin Antonini
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Fermin Antonini
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










