FM 2018 Scouting Platform
Photo ©2018 Racing Club
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 23 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM18 ID | 14187954 |
| Age | 18 |
| D.O.B. | 27-Dec-1998 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Racing Club |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £870K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Matias Escudero get Genie Scout. |
Matias Escudero profile in Football Manager 2018. Matias Escudero is a 18 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Right and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM18, he is contracted to Racing Club until 30-Jun-2021 earning £1K per week and has a market value of 870K. You can help the player reach that full FM18 potential with proper training.
Matias Escudero FM18 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Matias Escudero from FM18.
🙏
If you ever had Matias Escudero on your FM 2018 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM18 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Matias Escudero FM18 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Lisandro Lopez ST |
![]() |
Diego Gonzalez DM |
![]() |
Ricardo Centurion AMR AML |
![]() |
Enrique Triverio ST |
![]() |
Lautaro Martinez ST |
![]() |
Augusto Solari DR WBR MR |
![]() |
Pablo Cuadra ST |
![]() |
Neri Cardozo AMR AML |
![]() |
Miguel Barbieri DC |
![]() |
Sergio Vittor DC DM |
Racing Club FM18 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Matias Escudero
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Matias Escudero
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













