FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Olimpia
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best IP Role | Wide Forward |
| Best OOP Role | In Possession (R) |
| Foot | Right |
| Height | 164cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 馃憤 |
| 17 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 14254433 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 4-May-2002 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Olimpia |
| Expires | 31-Dec-2028 |
| Value | £512K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Franco Alfonso get Genie Scout. |
Franco Alfonso profile in Football Manager 2026. Franco Alfonso is a 23 years old professional footballer from Argentina. His preferred foot is Right and the best IP role is Wide Forward while the best OOP role is In Possession (R). In the first season of FM26, he is contracted to Olimpia until 31-Dec-2028 earning £3K per week and has a market value of 512K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Franco Alfonso FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Franco Alfonso from FM26.
馃檹
If you ever had Franco Alfonso on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Franco Alfonso FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Alejandro Maciel DC |
![]() |
Gast贸n Olveira GK |
![]() |
Sebasti谩n Ferreira ST |
![]() |
Derlis Gonzalez AMR AML ST |
![]() |
Mateo Gamarra DC |
![]() |
Iv谩n Leguizam贸n AMR AML |
![]() |
Alan Morinigo DL WBL AML |
![]() |
Alexis Cantero DL ML |
![]() |
Adri谩n Alcaraz ST |
Olimpia FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Franco Alfonso
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Franco Alfonso
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












