FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 LASK
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Defensive Midfielder |
| Foot | Either |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 107 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 15002044 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 15-May-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | LASK |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £827K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of James Holland get Genie Scout. |
James Holland profile in Football Manager 2021. James Holland is a 30 years old professional footballer from Australia. His preferred foot is Either and the best role is Defensive Midfielder. In the first season of FM21, he is contracted to LASK until 30-Jun-2023 earning £5K per week and has a market value of 827K.
James Holland FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of James Holland from FM20.
🙏
If you ever had James Holland on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
James Holland FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Thomas Goiginger AMR AML |
![]() |
Alexander Schlager GK |
![]() |
Peter Michorl DM ML MC |
![]() |
Fabian Benko AMR AML AMC |
![]() |
Marko Raguz AMC ST |
![]() |
Valentino Muller DM ML |
![]() |
Thomas Sabitzer AMC ST |
LASK FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of James Holland
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for James Holland
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










