FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Huesca
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 179cm |
| GS Rating |
|---|
| 77 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 97 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 1502244 |
| Age | 35 |
| D.O.B. | 4-Nov-1984 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Huesca |
| Expires | 30-Jun-2021 |
| Value | £356K |
| Wage | £10K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Mikel Rico get Genie Scout. |
Mikel Rico profile in Football Manager 2022. Mikel Rico is a 35 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM22, he is contracted to Huesca until 30-Jun-2021 earning £10K per week and has a market value of 356K.
Mikel Rico FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Mikel Rico from FM21.
🙏
If you ever had Mikel Rico on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Mikel Rico FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sandro AMR AML ST |
![]() |
Dimitris Siovas DC DM |
![]() |
Álvaro Fernández GK |
![]() |
Javi Galán DL WBL AML |
![]() |
Pedro Mosquera DM |
![]() |
Borja García AMR AML AMC ST |
![]() |
Shinji Okazaki AMC ST |
![]() |
Jaime Seoane DM AMC |
![]() |
Andrés Fernández GK |
Huesca FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Mikel Rico
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Mikel Rico
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












