FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 APOEL
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Complete Wing Back |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 97 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 1504124 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 30-Sep-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | APOEL |
| Expires | 31-May-2021 |
| Value | £247K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Emilio Nsué get Genie Scout. |
Emilio Nsué profile in Football Manager 2021. Emilio Nsué is a 30 years old professional footballer from Equatorial Guinea. His preferred foot is Right and the best role is Complete Wing Back. In the first season of FM21, he is contracted to APOEL until 31-May-2021 earning £3K per week and has a market value of 247K.
Emilio Nsué FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Emilio Nsué from FM21.
🙏
If you ever had Emilio Nsué on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Emilio Nsué FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ghayas Zahid AMC |
![]() |
Jack Byrne AMR AML AMC |
![]() |
Atdhe Nuhiu ST |
![]() |
Francis Uzoho GK |
![]() |
Marius Lundemo DM |
![]() |
Christos Wheeler DL WBL |
![]() |
Miguel Silva GK |
APOEL FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Emilio Nsué
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Emilio Nsué
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










