FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Granada
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Full Back |
| Foot | Right |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 102 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 1510284 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 12-Jun-1988 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Granada |
| Expires | 30-Jun-2019 |
| Value | £785K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Victor Diaz get Genie Scout. |
Victor Diaz profile in Football Manager 2023. Victor Diaz is a 30 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best role is Full Back. In the first season of FM23, he is contracted to Granada until 30-Jun-2019 earning £7K per week and has a market value of 785K.
Victor Diaz FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Victor Diaz from FM19.
🙏
If you ever had Victor Diaz on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Victor Diaz FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Adrian Ramos ST |
![]() |
Fran Rico DM |
![]() |
Ramon Azeez DM AMC |
![]() |
Nicolas Aguirre AML AMC |
![]() |
Alex Martinez DL WBL ML |
![]() |
Rodri AMC ST |
![]() |
Angel Montoro DM |
![]() |
Alvaro Vadillo AMR AML |
![]() |
Raul Baena DM |
Granada FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Victor Diaz
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Victor Diaz
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












