FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 PAOK
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 173cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 16 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 16060932 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 14-Nov-1994 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | PAOK |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £122K |
| Wage | £10K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Thomas Murg get Genie Scout. |
Thomas Murg profile in Football Manager 2026. Thomas Murg is a 30 years old professional footballer from Austria. His preferred foot is Left and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to PAOK until 30-Jun-2026 earning £10K per week and has a market value of 122K.
Thomas Murg FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Thomas Murg from FM26.
🙏
If you ever had Thomas Murg on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Thomas Murg FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Mady Camara DM |
![]() |
Andrija Živković AMR AML AMC |
![]() |
Giannis Konstantelias AML AMC |
![]() |
Christos Zafeiris DM AMC |
![]() |
Jonjoe Kenny DR WBR |
![]() |
Fedor Chalov ST |
![]() |
Soualiho Meïté DM |
![]() |
Kiril Despodov AMR AML ST |
![]() |
Dejan Lovren DC |
![]() |
Jorge Sánchez DR DL WBR WBL |
PAOK FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Thomas Murg
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Thomas Murg
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













