FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Dun. Streda
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best IP Role | Centre Forward |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Left |
| Height | 174cm |
| GS Rating |
|---|
| 72 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| š |
| 7 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 16096533 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 29-Jun-1995 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Dun. Streda |
| Expires | 30-Jun-2028 |
| Value | £856K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Andreas Gruber get Genie Scout. |
Andreas Gruber profile in Football Manager 2026. Andreas Gruber is a 30 years old professional footballer from Austria. His preferred foot is Left and the best IP role is Centre Forward while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Dun. Streda until 30-Jun-2028 earning £3K per week and has a market value of 856K.
Andreas Gruber FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Andreas Gruber from FM26.
š
If you ever had Andreas Gruber on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Andreas Gruber FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ammar Ramadan AMR AML AMC ST |
![]() |
ChristiƔn Herc AMC |
![]() |
Bartol BariÅ”iÄ ST |
![]() |
Ivan DolÄek AMR AML |
![]() |
Aleksandar PopoviÄ GK |
Dun. Streda FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Andreas Gruber
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Andreas Gruber
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








