FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 SCR Altach
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Left |
| Height | 185cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 16155241 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 9-Jun-1997 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | SCR Altach |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £378K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Emir Karic get Genie Scout. |
Emir Karic profile in Football Manager 2022. Emir Karic is a 22 years old professional footballer from Austria. His preferred foot is Left and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM22, he is contracted to SCR Altach until 30-Jun-2020 earning £2K per week and has a market value of 378K. You can help the player reach that full FM22 potential with proper training.
Emir Karic FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Emir Karic from FM20.
🙏
If you ever had Emir Karic on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Emir Karic FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sidney Sam AMR AML |
![]() |
Manuel Thurnwald DR DC DM MR MC |
![]() |
Samuel Gouet MR MC |
![]() |
Anderson DR |
![]() |
Aljaz Casar MC |
SCR Altach FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Emir Karic
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Emir Karic
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








