FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Cercle Brugge
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Left Only |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 73 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 10 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 18027246 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 1-Apr-1993 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Cercle Brugge |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £402K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Hannes Van Der Bruggen get Genie Scout. |
Hannes Van Der Bruggen profile in Football Manager 2026. Hannes Van Der Bruggen is a 32 years old professional footballer from Belgium. His preferred foot is Left Only and the best IP role is Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Cercle Brugge until 30-Jun-2026 earning £6K per week and has a market value of 402K.
Hannes Van Der Bruggen FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Hannes Van Der Bruggen from FM26.
🙏
If you ever had Hannes Van Der Bruggen on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Hannes Van Der Bruggen FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Erick DR WBR DM |
![]() |
Geoffrey Kondo DL DC |
![]() |
Heriberto Jurado AML AMC |
![]() |
Ibrahim Diakité DR DC |
![]() |
Maxime Delanghe GK |
![]() |
Christiaan Ravych DC |
Cercle Brugge FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Hannes Van Der Bruggen
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Hannes Van Der Bruggen
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









