FM 2024 Scouting Platform
Photo ©2024 Union SG
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best Role | Goalkeeper |
| Foot | Right Only |
| Height | 189cm |
| GS Rating |
|---|
| 64 |
| Based on the CA as assessed by GS24. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 74 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM24 ID | 18108576 |
| Age | 21 |
| D.O.B. | 17-Nov-2001 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Union SG |
| Expires | 30-Jun-2024 |
| Value | £603K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Maxime Wenssens get Genie Scout. |
Maxime Wenssens profile in Football Manager 2024. Maxime Wenssens is a 21 years old professional footballer from Belgium. His preferred foot is Right Only and the best role is Goalkeeper. In the first season of FM24, he is contracted to Union SG until 30-Jun-2024 earning £2K per week and has a market value of 603K. You can help the player reach that full FM24 potential with proper training.
Maxime Wenssens FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Maxime Wenssens from FM24.
🙏
If you ever had Maxime Wenssens on your FM 2024 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM24 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Maxime Wenssens FM24 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Cameron Puertas DM |
![]() |
Christian Burgess DC |
![]() |
Mohamed Amoura AMR AML ST |
![]() |
Kevin Mac Allister DR DL DC |
![]() |
Noah Sadiki DM |
![]() |
Loïc Lapoussin WBL AML |
Union SG FM24 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Maxime Wenssens
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Maxime Wenssens
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









