FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 SBE
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Ball Winning Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 19026009 |
| Age | 33 |
| D.O.B. | 22-Feb-1985 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | SBE |
| Expires | 30-Nov-2019 |
| Value | £348K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Joao Paulo get Genie Scout. |
Joao Paulo profile in Football Manager 2019. Joao Paulo is a 33 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best role is Ball Winning Midfielder. In the first season of FM19, he is contracted to SBE until 30-Nov-2019 earning £5K per week and has a market value of 348K.
Joao Paulo FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Joao Paulo from FM19.
🙏
If you ever had Joao Paulo on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Joao Paulo FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Tiago Luis AMR AML AMC ST |
![]() |
Eder Luis AMR AML ST |
![]() |
Diego Ivo DC |
![]() |
Paulinho DM |
![]() |
Everton Silva DR WBR MR |
![]() |
Renan GK |
![]() |
Fabio Bahia DR WBR DM MR MC |
SBE FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Joao Paulo
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Joao Paulo
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










