FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Red Bull Brasil
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Winger |
| Foot | Right |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 43 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 19075148 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 23-Jan-1988 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Red Bull Brasil |
| Expires | 5-Dec-2019 |
| Value | £991K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Pio get Genie Scout. |
Pio profile in Football Manager 2019. Pio is a 30 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best role is Winger. In the first season of FM19, he is contracted to Red Bull Brasil until 5-Dec-2019 earning £2K per week and has a market value of 991K.
Pio FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Pio from FM19.
🙏
If you ever had Pio on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Pio FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Ytalo AMC ST |
![]() |
Roberson AMC ST |
![]() |
Julio Cesar GK |
![]() |
Xandao DC |
![]() |
Joao Denoni DM |
Red Bull Brasil FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Pio
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Pio
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








