FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 JOI
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best Role | Pressing Forward |
| Foot | Left |
| Height | 184cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 41 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 19094970 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 9-Apr-1988 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | JOI |
| Expires | 10-Dec-2019 |
| Value | £91K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Rafael Grampola get Genie Scout. |
Rafael Grampola profile in Football Manager 2019. Rafael Grampola is a 30 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Left and the best role is Pressing Forward. In the first season of FM19, he is contracted to JOI until 10-Dec-2019 earning £2K per week and has a market value of 91K.
Rafael Grampola FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Rafael Grampola from FM19.
🙏
If you ever had Rafael Grampola on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Rafael Grampola FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Diego DL WBL |
![]() |
Tiago Costa DL WBL |
![]() |
Kadu DM |
![]() |
Eduardo Person AMC |
![]() |
Janderson AMR AML |
![]() |
Andre Baumer DL DC |
JOI FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Rafael Grampola
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Rafael Grampola
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









