FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 Queretaro
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best Role | Central Midfielder |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 51 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 19124433 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 6-Aug-1992 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Queretaro |
| Expires | 31-Dec-2019 |
| Value | £436K |
| Wage | £6K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Augusto get Genie Scout. |
Augusto profile in Football Manager 2019. Augusto is a 25 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best role is Central Midfielder. In the first season of FM19, he is contracted to Queretaro until 31-Dec-2019 earning £6K per week and has a market value of 436K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Augusto FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Augusto from FM19.
🙏
If you ever had Augusto on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Augusto FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Camilo Sanvezzo AML ST |
![]() |
Tiago Volpi GK |
![]() |
Javier Guemez DM |
![]() |
Everaldo ST |
![]() |
Jaime Gomez DR WBR AMR |
![]() |
Matias Britos AMC ST |
![]() |
Miguel Samudio DL WBL ML |
![]() |
Luis Miguel Noriega DM |
![]() |
Alexis Perez DL DC |
Queretaro FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Augusto
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Augusto
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












