FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Altay
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right Only |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 58 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 19142662 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 5-Dec-1991 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Altay |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £494K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of William get Genie Scout. |
William profile in Football Manager 2021. William is a 28 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right Only and the best role is Inside Forward. In the first season of FM21, he is contracted to Altay until 30-Jun-2022 earning £2K per week and has a market value of 494K.
William FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of William from FM21.
🙏
If you ever had William on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
William FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Adrien Regattin AMR AML AMC |
![]() |
André Poko DM |
![]() |
Marco Paixao ST |
![]() |
Anton Putsila AMR AML AMC |
![]() |
Khaly Thiam DM |
![]() |
Armand Gnanduillet ST |
Altay FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of William
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for William
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









