FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Hiroshima
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 167cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 19 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 19152856 |
| Age | 32 |
| D.O.B. | 19-Jan-1993 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Hiroshima |
| Expires | 31-Jan-2026 |
| Value | £758K |
| Wage | £12K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Marcos Junior get Genie Scout. |
Marcos Junior profile in Football Manager 2026. Marcos Junior is a 32 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Hiroshima until 31-Jan-2026 earning £12K per week and has a market value of 758K.
Marcos Junior FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Marcos Junior from FM26.
🙏
If you ever had Marcos Junior on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Marcos Junior FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Sota Nakamura AMC ST |
![]() |
Tolgay Arslan DM AMC |
![]() |
Hayao Kawabe DM AMC |
![]() |
Tsukasa Shiotani DC DM |
![]() |
Sho Sasaki DC |
![]() |
Kim Jusung DC |
![]() |
Hayato Araki DC |
![]() |
Ryo Germain AMR AMC ST |
![]() |
Keisuke Osako GK |
Hiroshima FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Marcos Junior
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Marcos Junior
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












