FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 FC Machida
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Poacher |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 170cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 17 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 19189922 |
| Age | 30 |
| D.O.B. | 18-Jul-1994 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | FC Machida |
| Expires | 31-Dec-2025 |
| Value | £709K |
| Wage | £34K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Erik get Genie Scout. |
Erik profile in Football Manager 2026. Erik is a 30 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best IP role is Poacher while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to FC Machida until 31-Dec-2025 earning £34K per week and has a market value of 709K.
Erik FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Erik from FM26.
🙏
If you ever had Erik on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Erik FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Yuki Soma AML AMC |
![]() |
Na Sangho AMC |
![]() |
Gen Shoji DC DM |
![]() |
Takuma Nishimura AMC ST |
![]() |
Dresevic DC DM |
![]() |
Hiroyuki Mae DM |
![]() |
Daihachi Okamura DC |
![]() |
Neta Lavi DC DM |
![]() |
Shota Fujio AMR ST |
FC Machida FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Erik
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Erik
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












