FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Pyramids
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 38 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 19219855 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 9-Oct-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Pyramids |
| Expires | 30-Jun-2020 |
| Value | £523K |
| Wage | £16K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Keno get Genie Scout. |
Keno profile in Football Manager 2026. Keno is a 29 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best role is Inside Forward. In the first season of FM26, he is contracted to Pyramids until 30-Jun-2020 earning £16K per week and has a market value of 523K.
Keno FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Keno from FM20.
🙏
If you ever had Keno on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Keno FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Cristian Benavente AMR AML AMC |
![]() |
Amor Layouni AMR AML |
![]() |
Ahmed Afifi AMR |
![]() |
Okechukwu Azubuike DM |
![]() |
Ali Gabr DC |
Pyramids FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Keno
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Keno
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








