FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 JOI
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Left |
| Height | 182cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 36 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Very Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 19257336 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 21-Sep-1995 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | JOI |
| Expires | 17-May-2020 |
| Value | £86K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Diego get Genie Scout. |
Diego profile in Football Manager 2021. Diego is a 22 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Left and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM21, he is contracted to JOI until 17-May-2020 earning £2K per week and has a market value of 86K. You can help the player reach that full FM21 potential with proper training.
Diego FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Diego from FM19.
🙏
If you ever had Diego on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Diego FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Rafael Grampola ST |
![]() |
Tiago Costa DL WBL |
![]() |
Kadu DM |
![]() |
Eduardo Person AMC |
![]() |
Janderson AMR AML |
![]() |
Andre Baumer DL DC |
JOI FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Diego
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Diego
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









