FM 2019 Scouting Platform
Photo ©2019 AMG
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best Role | Deep Lying Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 176cm |
| GS Rating |
|---|
| 67 |
| Based on the CA as assessed by GS19. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 40 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM19 ID | 19261273 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 9-Mar-1996 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | AMG |
| Expires | 31-Dec-2022 |
| Value | £248K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Ze Ricardo get Genie Scout. |
Ze Ricardo profile in Football Manager 2019. Ze Ricardo is a 22 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best role is Deep Lying Playmaker. In the first season of FM19, he is contracted to AMG until 31-Dec-2022 earning £2K per week and has a market value of 248K. You can help the player reach that full FM19 potential with proper training.
Ze Ricardo FM19 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Ze Ricardo from FM19.
🙏
If you ever had Ze Ricardo on your FM 2019 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM19 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Ze Ricardo FM19 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Joao Paulo DL WBL |
![]() |
Matheusinho AMR AMC |
![]() |
Felipe Azevedo AMR AML ST |
![]() |
Neto Berola AMR AML ST |
![]() |
Junior Vicosa ST |
![]() |
Marcelo Toscano AMR AML ST |
![]() |
Leandro Silva DR WBR |
![]() |
Jonatas Belusso ST |
![]() |
Jori GK |
![]() |
Christian MC |
AMG FM19 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Ze Ricardo
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Ze Ricardo
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













