FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 Cercle Brugge
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Winger |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 66 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 47 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 19273472 |
| Age | 19 |
| D.O.B. | 23-Jul-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Cercle Brugge |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £658K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Vitinho get Genie Scout. |
Vitinho profile in Football Manager 2023. Vitinho is a 19 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best role is Winger. In the first season of FM23, he is contracted to Cercle Brugge until 30-Jun-2023 earning £7K per week and has a market value of 658K. You can help the player reach that full FM23 potential with proper training.
Vitinho FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Vitinho from FM20.
🙏
If you ever had Vitinho on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Vitinho FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Naomichi Ueda DC |
![]() |
Mouez Hassen GK |
![]() |
Dino Hotic AMR AML AMC |
![]() |
Aldom Deuro DC DM |
![]() |
Andi Koshi MC |
Cercle Brugge FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Vitinho
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Vitinho
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








