FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 Cercle Brugge
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DR |
| Best Role | Winger |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 66 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 93 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 19273472 |
| Age | 21 |
| D.O.B. | 23-Jul-1999 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Cercle Brugge |
| Expires | 30-Jun-2023 |
| Value | £534K |
| Wage | £7K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Vitinho get Genie Scout. |
Vitinho profile in Football Manager 2023. Vitinho is a 21 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best role is Winger. In the first season of FM23, he is contracted to Cercle Brugge until 30-Jun-2023 earning £7K per week and has a market value of 534K. You can help the player reach that full FM23 potential with proper training.
Vitinho FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Vitinho from FM21.
🙏
If you ever had Vitinho on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Vitinho FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Thomas Didillon GK |
![]() |
Leonardo Da Silva Lopes DM |
![]() |
Hannes Van Der Bruggen DM |
![]() |
Elimane Franck Kanouté DM |
![]() |
Kévin Denkey ST |
![]() |
Dino Hotić AMR AML AMC |
![]() |
Aldom Deuro DC DM |
![]() |
Serge Raux-Yao DC |
Cercle Brugge FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Vitinho
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Vitinho
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











