FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 MFC
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best IP Role | Poacher |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right Only |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 20 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 19326227 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 21-Apr-2000 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | MFC |
| Expires | 31-Dec-2026 |
| Value | £271K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Rodrigo Rodrigues get Genie Scout. |
Rodrigo Rodrigues profile in Football Manager 2026. Rodrigo Rodrigues is a 25 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right Only and the best IP role is Poacher while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to MFC until 31-Dec-2026 earning £2K per week and has a market value of 271K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Rodrigo Rodrigues FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Rodrigo Rodrigues from FM26.
🙏
If you ever had Rodrigo Rodrigues on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Rodrigo Rodrigues FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Yuri Lara DM |
![]() |
Eduardo AMC |
![]() |
Denilson AMC |
![]() |
Willian Machado DC DM |
![]() |
José Aldo DM AMR AMC |
![]() |
Gabriel Pires DM AMC |
![]() |
Shaylon AMR AML AMC |
![]() |
Rodrigues DR DC |
![]() |
Carlos Eduardo AMR AML ST |
![]() |
Nathan Fogaça AML ST |
MFC FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Rodrigo Rodrigues
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Rodrigo Rodrigues
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













