FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 SPO
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best IP Role | Goalkeeper |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 202cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 3 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 19375642 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 7-Mar-2002 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | SPO |
| Expires | 31-Dec-2026 |
| Value | £464K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Young get Genie Scout. |
Young profile in Football Manager 2026. Young is a 23 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best IP role is Goalkeeper while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to SPO until 31-Dec-2026 earning £2K per week and has a market value of 464K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Young FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Young from FM26.
🙏
If you ever had Young on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Young FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Lucas Moura AMR AML AMC ST |
![]() |
Jonathan Calleri ST |
![]() |
Marcos Antonio DM AMC |
![]() |
Alan Franco DC |
![]() |
Nahuel Ferraresi DC |
![]() |
Damián Bobadilla DM AMC |
![]() |
Wendell DL WBL |
![]() |
Rafael Toloi DR DC |
![]() |
Enzo Díaz DL WBL |
![]() |
Luciano AMC ST |
SPO FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Young
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Young
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













