FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Sigma Olomouc
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Tracking Centre Forward |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 180cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 23 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000014230 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 18-May-2002 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Sigma Olomouc |
| Expires | 30-Jun-2028 |
| Value | £560K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Václav Sejk get Genie Scout. |
Václav Sejk profile in Football Manager 2026. Václav Sejk is a 23 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Right and the best IP role is Tracking Centre Forward while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Sigma Olomouc until 30-Jun-2028 earning £3K per week and has a market value of 560K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Václav Sejk FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Václav Sejk from FM26.
🙏
If you ever had Václav Sejk on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Václav Sejk FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Antonín Růsek AMC ST |
![]() |
Péter Baráth DM |
![]() |
Dario Grgić AMC ST |
![]() |
David Tkáč AMC |
![]() |
Fabijan Krivak DM AMR AMC |
![]() |
Matěj Mikulenka AMR AMC ST |
Sigma Olomouc FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Václav Sejk
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Václav Sejk
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









