FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Tenerife
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 70 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 21 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000026040 |
| Age | 25 |
| D.O.B. | 22-Mar-2000 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Tenerife |
| Expires | 30-Jun-2028 |
| Value | £616K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Juanjo Sánchez get Genie Scout. |
Juanjo Sánchez profile in Football Manager 2026. Juanjo Sánchez is a 25 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Right and the best IP role is Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Tenerife until 30-Jun-2028 earning £1K per week and has a market value of 616K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Juanjo Sánchez FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Juanjo Sánchez from FM26.
🙏
If you ever had Juanjo Sánchez on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Juanjo Sánchez FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Gastón Valles ST |
![]() |
José León DC |
![]() |
Josep Calavera DM |
![]() |
Nacho Gil AMR AML AMC |
![]() |
Noel López AMR AML ST |
![]() |
Dani Martín GK |
![]() |
Alberto Ulloa AMC |
![]() |
Juan Ybarra AMR AML AMC |
![]() |
César Álvarez DR WBR |
Tenerife FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Juanjo Sánchez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Juanjo Sánchez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account












