FM 2021 Scouting Platform
Photo ©2021 New York
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 64 |
| Based on the CA as assessed by GS21. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 92 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM21 ID | 2000037531 |
| Age | 17 |
| D.O.B. | 27-May-2003 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | New York |
| Expires | 31-Dec-2022 |
| Value | £733K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Caden Clark get Genie Scout. |
Caden Clark profile in Football Manager 2022. Caden Clark is a 17 years old professional footballer from U.S.A.. His preferred foot is Right and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM22, he is contracted to New York until 31-Dec-2022 earning £1K per week and has a market value of 733K. You can help the player reach that full FM22 potential with proper training.
Caden Clark FM22 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Caden Clark from FM21.
🙏
If you ever had Caden Clark on your FM 2021 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM21 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Caden Clark FM21 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Dru Yearwood MC |
![]() |
Andrés Reyes DC |
![]() |
Amro Tarek DL DC |
![]() |
Cristian Casseres DM |
![]() |
Jason Pendant DL WBL |
![]() |
Omir Fernandez AMR AML AMC |
New York FM21 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Caden Clark
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Caden Clark
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









