FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Baník Ostrava
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM MC |
| Best IP Role | Pressing Defensive Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Right |
| Height | 181cm |
| GS Rating |
|---|
| 74 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 25 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Almost Reached |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000060769 |
| Age | 26 |
| D.O.B. | 8-Apr-1999 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Baník Ostrava |
| Expires | 30-Jun-2029 |
| Value | £732K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Jiří Boula get Genie Scout. |
Jiří Boula profile in Football Manager 2026. Jiří Boula is a 26 years old professional footballer from Czech Republic. His preferred foot is Right and the best IP role is Pressing Defensive Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Baník Ostrava until 30-Jun-2029 earning £2K per week and has a market value of 732K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Jiří Boula FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Jiří Boula from FM26.
🙏
If you ever had Jiří Boula on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Jiří Boula FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Václav Jurečka AMR ST |
![]() |
Daniel Holzer DL WBL AML |
![]() |
Matěj Chaluš DC |
![]() |
Pablo Ortiz DC |
![]() |
Filip Kubala AMR AMC ST |
![]() |
Ondřej Kričfaluši DC |
![]() |
Ladislav Almási ST |
Baník Ostrava FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Jiří Boula
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Jiří Boula
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account










