FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Alianza Petrolera
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Right |
| Height | 174cm |
| GS Rating |
|---|
| 64 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 66 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 2000074290 |
| Age | 17 |
| D.O.B. | 23-Mar-2004 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Alianza Petrolera |
| Expires | 31-Dec-2023 |
| Value | £657K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Luis Miguel Ángulo get Genie Scout. |
Luis Miguel Ángulo profile in Football Manager 2026. Luis Miguel Ángulo is a 17 years old professional footballer from Colombia. His preferred foot is Right and the best role is Inside Forward. In the first season of FM26, he is contracted to Alianza Petrolera until 31-Dec-2023 earning £1K per week and has a market value of 657K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Luis Miguel Ángulo FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Luis Miguel Ángulo from FM22.
🙏
If you ever had Luis Miguel Ángulo on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Luis Miguel Ángulo FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Luciano Ospina DC |
![]() |
Yhormar Hurtado DR WBR |
![]() |
Brayan Fernández ST |
![]() |
Daniel Moreno AMR |
![]() |
Juan Camilo Portilla MC |
![]() |
Sebastián Mancilla DM |
Alianza Petrolera FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Luis Miguel Ángulo
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Luis Miguel Ángulo
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









