FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Atlético Nacional
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best IP Role | Sweeper Keeper |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Left |
| Height | 187cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 8 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000084592 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 10-Apr-2003 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Atlético Nacional |
| Expires | 31-Dec-2026 |
| Value | £580K |
| Wage | £4K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Luis Marquínez get Genie Scout. |
Luis Marquínez profile in Football Manager 2026. Luis Marquínez is a 22 years old professional footballer from Colombia. His preferred foot is Left and the best IP role is Sweeper Keeper while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Atlético Nacional until 31-Dec-2026 earning £4K per week and has a market value of 580K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Luis Marquínez FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Luis Marquínez from FM26.
🙏
If you ever had Luis Marquínez on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Luis Marquínez FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
William Tesillo DC |
![]() |
David Ospina GK |
![]() |
Alfredo Morelos ST |
![]() |
Jorman Campuzano DM |
![]() |
Edwin Cardona AMC |
![]() |
Samuel Velásquez DL WBL |
![]() |
Andrés Román DR WBR |
![]() |
Kevin Parra AML AMC ST |
![]() |
Eduard Bello AMR AML |
![]() |
Yéicar Perlaza WBR AMR |
Atlético Nacional FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Luis Marquínez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Luis Marquínez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













