FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Nacional
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | MC |
| Best IP Role | Inside Winger |
| Best OOP Role | In Possession (R) |
| Foot | Right |
| Height | 177cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 馃憤 |
| 18 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000090753 |
| Age | 24 |
| D.O.B. | 19-Feb-2001 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Nacional |
| Expires | 31-Dec-2028 |
| Value | £514K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Baltasar Barcia get Genie Scout. |
Baltasar Barcia profile in Football Manager 2026. Baltasar Barcia is a 24 years old professional footballer from Uruguay. His preferred foot is Right and the best IP role is Inside Winger while the best OOP role is In Possession (R). In the first season of FM26, he is contracted to Nacional until 31-Dec-2028 earning £1K per week and has a market value of 514K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Baltasar Barcia FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Baltasar Barcia from FM26.
馃檹
If you ever had Baltasar Barcia on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Baltasar Barcia FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Nico L贸pez AMR AML ST |
![]() |
Sebasti谩n Coates DC |
![]() |
Maximiliano G贸mez ST |
![]() |
Camilo C谩ndido DL WBL AML |
![]() |
Agust铆n Rogel DC |
![]() |
Gonzalo Carneiro ST |
![]() |
Luciano Boggio AMC |
![]() |
Juan Cruz de los Santos AMR AML ST |
Nacional FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Baltasar Barcia
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Baltasar Barcia
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











