FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Union SG
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best IP Role | False Nine |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 184cm |
| GS Rating |
|---|
| 69 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 8 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000092947 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 11-Jun-2003 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Union SG |
| Expires | 30-Jun-2029 |
| Value | £955K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Guilherme Smith get Genie Scout. |
Guilherme Smith profile in Football Manager 2026. Guilherme Smith is a 22 years old professional footballer from Brazil. His preferred foot is Right and the best IP role is False Nine while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Union SG until 30-Jun-2029 earning £1K per week and has a market value of 955K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Guilherme Smith FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Guilherme Smith from FM26.
🙏
If you ever had Guilherme Smith on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Guilherme Smith FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Kjell Scherpen GK |
![]() |
Adem Zorgane DM |
![]() |
Rob Schoofs DM |
![]() |
Anan Khalaili AMR |
![]() |
Anouar Ait El Hadj AML AMC |
![]() |
Raul Florucz AMR AML ST |
![]() |
Ivan Pavlić AMC |
![]() |
Christian Burgess DC |
![]() |
Mohammed Fuseini AMR AML ST |
![]() |
Kevin Mac Allister DL DC |
Union SG FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Guilherme Smith
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Guilherme Smith
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













