FM 2023 Scouting Platform
Photo ©2023 Man City
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DL |
| Best Role | Inverted Wing Back |
| Foot | Left Only |
| Height | 168cm |
| GS Rating |
|---|
| 64 |
| Based on the CA as assessed by GS23. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 44 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM23 ID | 2000101281 |
| Age | 17 |
| D.O.B. | 28-Jan-2005 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Man City |
| Expires | 30-Jun-2025 |
| Value | £435K |
| Wage | £5K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Tomas Galvez get Genie Scout. |
Tomas Galvez profile in Football Manager 2023. Tomas Galvez is a 17 years old professional footballer from Finland. His preferred foot is Left Only and the best role is Inverted Wing Back. In the first season of FM23, he is contracted to Man City until 30-Jun-2025 earning £5K per week and has a market value of 435K. You can help the player reach that full FM23 potential with proper training.
Tomas Galvez FM23 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Tomas Galvez from FM23.
🙏
If you ever had Tomas Galvez on your FM 2023 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM23 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Tomas Galvez FM23 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Erling Haaland ST |
![]() |
Kevin De Bruyne AMR AML AMC |
![]() |
Jack Grealish AMR AML AMC |
![]() |
João Cancelo DR DL WBR WBL |
![]() |
Riyad Mahrez AMR AML |
![]() |
John Stones DC |
![]() |
Bernardo Silva AMR AMC |
![]() |
Ederson GK |
![]() |
Rúben Dias DC |
![]() |
Kyle Walker DR WBR |
Man City FM23 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Tomas Galvez
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Tomas Galvez
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













