FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Lommel SK
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | GK |
| Best IP Role | Ball-Playing Goalkeeper |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right Only |
| Height | 190cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 28 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000105316 |
| Age | 22 |
| D.O.B. | 1-Apr-2003 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Lommel SK |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £573K |
| Wage | £2K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Nikola Ivezić get Genie Scout. |
Nikola Ivezić profile in Football Manager 2026. Nikola Ivezić is a 22 years old professional footballer from Montenegro. His preferred foot is Right Only and the best IP role is Ball-Playing Goalkeeper while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Lommel SK until 30-Jun-2026 earning £2K per week and has a market value of 573K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Nikola Ivezić FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Nikola Ivezić from FM26.
🙏
If you ever had Nikola Ivezić on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Nikola Ivezić FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Jason van Duiven ST |
![]() |
Filip Krastev AML AMC |
![]() |
Henry Oware DL DC |
![]() |
Jesper Tolinsson DR DC |
![]() |
Mohamed Salah AMR AML AMC ST |
![]() |
Dermane Karim DM AMC |
Lommel SK FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Nikola Ivezić
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Nikola Ivezić
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









