FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Leganés
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best IP Role | Winger |
| Best OOP Role | In Possession (R) |
| Foot | Left |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 24 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000119436 |
| Age | 23 |
| D.O.B. | 11-Jun-2002 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Leganés |
| Expires | 30-Jun-2027 |
| Value | £727K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Unavailable For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Naim García get Genie Scout. |
Naim García profile in Football Manager 2026. Naim García is a 23 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best IP role is Winger while the best OOP role is In Possession (R). In the first season of FM26, he is contracted to Leganés until 30-Jun-2027 earning £1K per week and has a market value of 727K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Naim García FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Naim García from FM26.
🙏
If you ever had Naim García on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Naim García FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Rubén Peña DR DL WBR WBL AMR |
![]() |
Roberto López AMR AMC |
![]() |
Gonzalo Melero DM AMC |
![]() |
Juan Cruz AMR |
![]() |
Ignasi Miquel DL DC |
![]() |
Juan Soriano GK |
![]() |
Enric Franquesa DL WBL ML |
![]() |
Lalo Aguilar DC |
![]() |
Seydouba Cissé MR MC |
![]() |
Rubén Pulido DC |
Leganés FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Naim García
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Naim García
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













