FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Hertha BSC
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DC |
| Best IP Role | Central Midfielder |
| Best OOP Role | Out of Possession |
| Foot | Left |
| Height | 184cm |
| GS Rating |
|---|
| 68 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 26 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Still Improve |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000180810 |
| Age | 20 |
| D.O.B. | 26-Feb-2005 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Hertha BSC |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £524K |
| Wage | £3K p/w |
| Status | Listed For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Tim Hoffmann get Genie Scout. |
Tim Hoffmann profile in Football Manager 2026. Tim Hoffmann is a 20 years old professional footballer from Germany. His preferred foot is Left and the best IP role is Central Midfielder while the best OOP role is Out of Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Hertha BSC until 30-Jun-2026 earning £3K per week and has a market value of 524K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Tim Hoffmann FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Tim Hoffmann from FM26.
🙏
If you ever had Tim Hoffmann on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Tim Hoffmann FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Fabian Reese AMR AML |
![]() |
Márton Dárdai DC DM |
![]() |
Michaël Cuisance DM AMR AMC |
![]() |
Diego Demme DM |
![]() |
John Brooks DC |
![]() |
Josip Brekalo AMR AML AMC |
![]() |
Kevin Sessa DM AMC |
![]() |
Paul Seguin DM |
![]() |
Deyovaisio Zeefuik DR DL WBR WBL |
![]() |
Michał Karbownik DR DL WBR WBL DM |
Hertha BSC FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Tim Hoffmann
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Tim Hoffmann
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













