FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Basel
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMR |
| Best IP Role | Winger |
| Best OOP Role | In Possession (R) |
| Foot | Left |
| Height | 175cm |
| GS Rating |
|---|
| 58 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 3 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000260105 |
| Age | 18 |
| D.O.B. | 24-Mar-2007 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Basel |
| Expires | 30-Jun-2027 |
| Value | £488K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Listed For Loan |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Agon Rexhaj get Genie Scout. |
Agon Rexhaj profile in Football Manager 2026. Agon Rexhaj is a 18 years old professional footballer from Switzerland. His preferred foot is Left and the best IP role is Winger while the best OOP role is In Possession (R). In the first season of FM26, he is contracted to Basel until 30-Jun-2027 earning £1K per week and has a market value of 488K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Agon Rexhaj FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Agon Rexhaj from FM26.
🙏
If you ever had Agon Rexhaj on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Agon Rexhaj FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Xherdan Shaqiri AMR AML AMC |
![]() |
Bećir Omeragić DC DM |
![]() |
Adrian Leon Barišić DC |
![]() |
Flavius Daniliuc DR DC |
![]() |
Metinho DM |
![]() |
Moritz Broschinski AMR ST |
![]() |
Bénie Traoré AMR AML ST |
![]() |
Ibrahim Salah AML ST |
![]() |
Léo Leroy DM |
![]() |
Philip Otele AMR AML |
Basel FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Agon Rexhaj
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Agon Rexhaj
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













