FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Levante
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best IP Role | Attacking Midfielder |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Left |
| Height | 172cm |
| GS Rating |
|---|
| 64 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 24 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 2000319779 |
| Age | 17 |
| D.O.B. | 9-Nov-2007 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Levante |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £691K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Víctor Fernández get Genie Scout. |
Víctor Fernández profile in Football Manager 2026. Víctor Fernández is a 17 years old professional footballer from Spain. His preferred foot is Left and the best IP role is Attacking Midfielder while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Levante until 30-Jun-2026 earning £1K per week and has a market value of 691K. You can help the player reach that full FM26 potential with proper training.
Víctor Fernández FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Víctor Fernández from FM26.
🙏
If you ever had Víctor Fernández on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Víctor Fernández FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Karl Etta Eyong AMC ST |
![]() |
Carlos Álvarez AMR AMC |
![]() |
Jeremy Toljan DR WBR MR |
![]() |
Iván Romero AMR AML ST |
![]() |
Mathew Ryan GK |
![]() |
Adrián De la Fuente DR DC |
![]() |
Kervin Arriaga DC DM |
![]() |
Oriol Rey DM |
![]() |
Roger Brugué AMR AML AMC ST |
![]() |
Jon Ander Olasagasti DM |
Levante FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Víctor Fernández
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Víctor Fernández
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













