FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Beşiktaş
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | DM |
| Best IP Role | Advanced Playmaker |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 178cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 25 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Can Polish Skills |
| Injury Prone | Unlikely |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 21026981 |
| Age | 28 |
| D.O.B. | 8-Mar-1997 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Beşiktaş |
| Expires | 31-May-2026 |
| Value | £903K |
| Wage | £24K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Amir Hadžiahmetović get Genie Scout. |
Amir Hadžiahmetović profile in Football Manager 2026. Amir Hadžiahmetović is a 28 years old professional footballer from Bosnia & Herz.. His preferred foot is Right and the best IP role is Advanced Playmaker while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Beşiktaş until 31-May-2026 earning £24K per week and has a market value of 903K.
Amir Hadžiahmetović FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Amir Hadžiahmetović from FM26.
🙏
If you ever had Amir Hadžiahmetović on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Amir Hadžiahmetović FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Wilfred Ndidi DM |
![]() |
Tiago Djaló DR DC |
![]() |
Emmanuel Agbadou DR DC DM |
![]() |
Ali Al Musrati DM |
![]() |
Václav Černý AMR AML AMC |
![]() |
Amir Murillo DR DC |
![]() |
João Mário AMR AML AMC |
![]() |
Milot Rashica AMR AML AMC |
![]() |
Ernest Muçi AML AMC ST |
![]() |
Felix Uduokhai DC |
Beşiktaş FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Amir Hadžiahmetović
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Amir Hadžiahmetović
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account













