FM 2022 Scouting Platform
Photo ©2022 Levski
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AMC |
| Best Role | Advanced Playmaker |
| Foot | Left |
| Height | 184cm |
| GS Rating |
|---|
| 71 |
| Based on the CA as assessed by GS22. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 45 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM22 ID | 22028064 |
| Age | 29 |
| D.O.B. | 19-Feb-1992 |
| Nation | |
| EU National | Yes |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Levski |
| Expires | 30-Jun-2022 |
| Value | £319K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Georgi Milanov get Genie Scout. |
Georgi Milanov profile in Football Manager 2024. Georgi Milanov is a 29 years old professional footballer from Bulgaria. His preferred foot is Left and the best role is Advanced Playmaker. In the first season of FM24, he is contracted to Levski until 30-Jun-2022 earning £1K per week and has a market value of 319K.
Georgi Milanov FM24 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Georgi Milanov from FM22.
🙏
If you ever had Georgi Milanov on your FM 2022 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM22 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Georgi Milanov FM22 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Christos Sielis DR DC |
![]() |
Radoslav Tsonev DM AMC |
![]() |
Dimitar Kostadinov AMC |
![]() |
Marin Petkov AMR AML AMC ST |
![]() |
Ivan Andonov GK |
![]() |
Nikolay Arahangelov AMC |
![]() |
Plamen Andreev GK |
![]() |
Asen Mitkov AMC |
Levski FM22 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Georgi Milanov
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Georgi Milanov
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account











