FM 2026 Scouting Platform
Photo ©2026 Al-Hazem
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | ST |
| Best IP Role | Target Forward |
| Best OOP Role | In Possession |
| Foot | Right |
| Height | 192cm |
| GS Rating |
|---|
| 75 |
| Based on the CA as assessed by GS26. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 28 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Unlikely to Improve |
| Injury Prone | Somewhat |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM26 ID | 23150719 |
| Age | 36 |
| D.O.B. | 23-Mar-1989 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | Al-Hazem |
| Expires | 30-Jun-2026 |
| Value | £788K |
| Wage | £58K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Omar Al-Somah get Genie Scout. |
Omar Al-Somah profile in Football Manager 2026. Omar Al-Somah is a 36 years old professional footballer from Syria. His preferred foot is Right and the best IP role is Target Forward while the best OOP role is In Possession. In the first season of FM26, he is contracted to Al-Hazem until 30-Jun-2026 earning £58K per week and has a market value of 788K.
Omar Al-Somah FM26 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Omar Al-Somah from FM26.
🙏
If you ever had Omar Al-Somah on your FM 2026 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM26 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Omar Al-Somah FM26 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Bruno Varela GK |
![]() |
Amir Sayoud AMR AMC ST |
![]() |
Fábio Martins AML |
![]() |
Loreintz Rosier DM |
![]() |
Aboubacar Bah DM |
Al-Hazem FM26 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Omar Al-Somah
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Omar Al-Somah
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account








