FM 2020 Scouting Platform
Photo ©2020 SIPG
| Pos. Abilities | |
|---|---|
| Natural 20 | AML |
| Best Role | Inside Forward |
| Foot | Left Only |
| Height | 183cm |
| GS Rating |
|---|
| 51 |
| Based on the CA as assessed by GS20. |
| Recommend |
|---|
| 👍 |
| 47 votes so far Write Review |
| Scout Opinion | |
|---|---|
| Potential | Much Room to Grow |
| Injury Prone | Not Specifically |
| Personal Details | |
|---|---|
| FM20 ID | 23488871 |
| Age | 17 |
| D.O.B. | 6-Oct-2001 |
| Nation | |
| EU National | No |
| Contract Details | |
|---|---|
| Club | SIPG |
| Expires | 31-Dec-2020 |
| Value | £396K |
| Wage | £1K p/w |
| Status | Not Set |
| Player Traits |
|---|
| To check on the player traits of Liu Zhurun get Genie Scout. |
Liu Zhurun profile in Football Manager 2021. Liu Zhurun is a 17 years old professional footballer from China. His preferred foot is Left Only and the best role is Inside Forward. In the first season of FM21, he is contracted to SIPG until 31-Dec-2020 earning £1K per week and has a market value of 396K. You can help the player reach that full FM21 potential with proper training.
Liu Zhurun FM21 Screenshots
Be the first to upload a screenshot of Liu Zhurun from FM20.
🙏
If you ever had Liu Zhurun on your FM 2020 team, we encourage you to:
- press the green "Recommend!" button above if you think it's a good player,
- write a review to share your opinion, and
- upload FM20 screenshots that showcase their attributes and historic performances.
Liu Zhurun FM20 Reviews
| Notable Teammates | |
|---|---|
![]() |
Oscar AMR AMC |
![]() |
Hulk AMR AML |
![]() |
Marko Arnautovic AMR AML ST |
![]() |
Odil Ahmedov DM |
![]() |
Ricardo Lopes AMR AML |
![]() |
Chen Binbin AML |
SIPG FM20 Profile
| Technical Attributes |
|---|
| Corners |
| Crossing |
| Dribbling |
| Finishing |
| First Touch |
| Free Kick Taking |
| Heading |
| Long Shots |
| Long Throws |
| Marking |
| Passing |
| Penalty Taking |
| Tackling |
| Technique |
| Mental Attributes |
|---|
| Aggression |
| Anticipation |
| Bravery |
| Composure |
| Concentration |
| Decisions |
| Determination |
| Flair |
| Leadership |
| Off The Ball |
| Positioning |
| Teamwork |
| Vision |
| Work Rate |
| Physical Attributes |
|---|
| Acceleration |
| Agility |
| Balance |
| Jumping Reach |
| Natural Fitness |
| Pace |
| Stamina |
| Strength |
| Hidden Attributes |
| Current Ability |
| Potential Ability |
| Consistency |
| Important Matches |
| Injury Proneness |
Request Players
Sorry, only our members can request players to be added in the database.
Upload a Screenshot of Liu Zhurun
You need a free fmscout.com account in order to upload a screenshot.Login or Create Account
Write a Review for Liu Zhurun
You need a free fmscout.com account in order to write a scout report.Login or Create Account









